Stomatologia zachowawcza Piła
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety wielu pacjentów pojawia się w gabinecie dentystycznym dopiero w momencie, gdy zaczyna się coś dziać. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje szereg możliwości, jeśli ubytki już się pojawią. Jednak zawsze lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć, a w gabinecie dentystycznym korzystać ze stomatologii zachowawczej, zamiast np. protetyki.
Stomatologia zachowawcza, czyli profilaktyka zamiast leczenia
Aby dbać o zdrowy wygląd zębów, zapobiegać próchnicy i innym chorobom jamy ustnej niezbędne są regularne przeglądy stomatologiczne. Stomatologia zachowawcza pomoże w rozpoznaniu ubytków i zmian szkliwa, przez co ich leczenie będzie zdecydowanie mniej inwazyjne i prostsze.
W ramach profilaktyki wykonuje się zabiegi, które powodują oczyszczanie kamienia nazębnego, płytki nazębnej i ogólne wzmocnienie struktury zębów. Jeśli jednak ubytek już się pojawi, najlepiej jest poddać się leczeniu jak najszybciej. Na czym polega takie leczenie? Na usunięciu próchnicy i zmienionych chorobowo tkanek oraz zastąpienie ich wypełnieniem kompozytowym. Przy użyciu najwyższej jakości materiałów, doświadczeniu i precyzji dentysty, zęby mogą zyskać utracony kształt i kolor.
Próchnica – czym jest i jakie są jej objawy?
Próchnica to choroba bakteryjna, którą powodują głównie zaniedbania higieniczne i niewłaściwa dieta (bogata w cukier), ale również podatność zębów na choroby i geny. Szczególnie narażone na próchnicę są osoby często spożywające słodycze oraz noszące aparaty ortodontyczne.
Pierwszymi objawami świadczącymi o próchnicy są przebarwienia – białe lub brązowe plamki rozwijające się wskutek uszkodzenia szkliwa. Następnie pojawia się ubytek, który regularnie się powiększa. Czy próchnica boli? W początkowej fazie nie. Jednak nieleczona, w momencie zajęcia głębszych tkanek zęba, prowadzi do nadwrażliwości, która, jak wiadomo, charakteryzuje się bólem i dyskomfortem.
Rozwój próchnicy
Rozwój tej bakteryjnej choroby można podzielić na konkretne etapy. Pierwszy z nich to przebarwienia na powierzchni zębów. Następnie dochodzi do demineralizacji szkliwa, rozpadu zębiny i zajęcia miazgi zębowej. Brak leczenia na tym etapie doprowadza często do powstania ropnia i infekcji, co kończy się utratą zęba.
Profilaktyka w naszym gabinecie w Pile
W naszym gabinecie dentystycznym w Pile przy ulicy Spacerowej 13/1A oferujemy
ogólne badanie jamy ustnej oraz instruktaż, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. To jedne z pierwszych i podstawowych punktów naszej oferty w ramach leczenia profilaktycznego. Wykonujemy również lakierowanie i lakowanie zębów, piaskowanie (czyli usuwanie przebarwień i osadów) czy scaling. Dla pacjentów cierpiących na bruksizm proponujemy specjalne szyny relaksacyjne, a dla sportowców – szyny ochronne. Zapraszamy do nas osoby w każdym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci.